Przejdź do treści
- Terapia jest poufna. Terapeuta_ka ją prowadząca nie może udzielać żadnych informacji o treściach przekazywanych przez osobą, z którą pracuje. Nie może identyfikować też tej osoby.
- Od zasady poufności przewidziane są dwa wyjątki
a. W przypadku osoby niepełnoletniej opiekunowie mogą pytać o ogólny stan psychologiczny młodej osoby. Często (zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci) są zachęcani do aktywnego udziału w terapii. Jednak nie otrzymują oni nigdy dokładnej informacji o przeprowadzanych rozmowach. Ponadto, wszystkie informacje przekazane przez rodziców/opiekunów terapeucie_tce muszą zostać ujawnione osobie niepełnoletniej. Terapeuci nie mogą mieć wspólnych tajemnic z rodzicami.
b. Jeżeli życie lub zdrowie młodej osoby jest zagrożone terapeuta_ka może podjąć decyzję o ujawnieniu prezentowanych treści na terapii. Jeżeli dowiadujemy się, że młoda osoba jest krzywdzona, w świetle prawa musimy podjąć interwencję na rzecz zaprzestania przemocy.
- Terapia nie jest wychowaniem. W jej trakcie pracujemy nad konkretnymi problemami psychologicznymi dziecka i uczymy je nowych umiejętności psychologicznych. Oczekiwanie, że po terapii dziecko będzie grzeczniejsze może ale nie musi zostać spełnione.
- W trakcie terapii osoby niepełnoletniej terapeuci mogą pracować jedynie nad problemami zgłaszanymi przez tę osobę.
- W trakcie naszych spotkań zaczniemy pracę od następujących obszarów: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
- Sesja terapeutyczna trwa od 45 do 50 minut.
- W przypadku terapii komercyjnych sesja odbywa się jedynie po jej uprzednim opłaceniu. Jeżeli przed terapią nie ma opłaty na koncie Fundacji terapeuta_ka może podjąć decyzję o jej nieprzeprowadzeniu.
- Wizytę można odwołać najpóźniej na dzień roboczy przed jej terminem. Odwołanie wizyty w dniu wizyty jest równoznaczne z poniesieniem normalnej opłaty za sesje.
- W przypadku osób niepełnoletnich, których rodzice zgodzą się na to, żeby samodzielnie przychodziły na wizyty nie przyjście na wizytę i jej wcześniejsze nieodwołanie może skutkować powiadomieniem rodziców/opiekunów o nieobecności.
- Jeżeli plan terapii obejmuje więcej oddziaływań terapeutycznych niż tylko terapię indywidualną dziecka, zakładamy, że wyrażacie zgodę, żeby terapeuci opiekujący się rodziną mogli wymieniać się między sobą informacjami. Taka zgoda zwykle ułatwia planowanie interwencji terapeutycznych i do niej zachęcamy. Bez niej terapeutów będzie obowiązywać zasada poufności. Jeżeli nie wyrażacie takiej zgody, prosimy to teraz zaznaczyć.
- Jeżeli przychodzą Wam do głowy inne punkty, które powinny znaleźć się w kontrakcie, będziecie mogli je omówić z osobami, które bezpośrednio będą z Wami pracować. Powyższe punkty są jedynie ramą, która określa zasady udzielania pomocy psychologicznej w Fundacji Psycho-Edukacja.